Vyhledej
TJ Sokol Dvůr Králové > Historie

Podívejte se na kompletní záznam křtu knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové

Redakce / 12.03.2019, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ, sokol.kralovedvorsko.cz
Autorky ze Dvora Králové a Vlkova u Jaroměře pokřtily spolu s potomky vězněných a umučených sokolů knihu, kterou chtějí splatit po více než 70 letech dluh těmto hrdinům, kteří tak již nebudou odsouzeni podruhé: k zapomnění. V knize popisují sokolský odboj a pohnuté osudy 160 sokolů a sokolek, členů Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy a částečně i Sokolské župy Orlické (tj. oblast Trutnovska, Náchodska, Rychnovska, Královéhradecka a částečně i Orlickoústecka) vězněných a popravených nebo umučených během 2. světové války.
Kompletní záznam křtu se silnými příběhy potomků umučených:


Původně zveřejněné krátká reportáž:


Impulsem pro sepsání knihy byly události na Končinách u Červeného Kostelce, kde v roce 1942 rodina Burdychových ukrývala radistu Jiřího Potůčka, posledního žijícího z výsadku Silver A. Hned po jeho vyzrazení bylo popraveno v Pardubicích na Zámečku 17 členů sokolské odbojové skupiny S 21 B, ale ani to nebyl počet konečný, sokolské životy vyhasínaly dál.

Kde lze knihu koupit

Ve všech dobrých knihkupectvích :-)

Na besedách:

Všech besed se účastní kromě autorek také Antonín Burdych, který vypráví o tragických událostech, ke kterým došlo v roce 1942 na Bohdašíně. Při besedách jsou promítány také fotografie a dokumenty, které se do knihy nevešly.

28. 3. od 17 hodin - knihovna Hradec Králové

29. 3. od 19 hodin - sokolovna Praha Libeň

4. 4. od 17 hodin - Trutnov radnice - uzavřená společnost pro Společnost bratří Čapků

9. 4. od 17 hodin - Památkový ústav v Jaroměři - Josefově, Okružní ul. 418

11. 4. od 18 hodin - Nové Město nad Metují

25. 4. od 17 hod. Knihovna v Broumově 

Připravuje se beseda v Muzeu národního útlaku a odboje Panenské Břežany a ve Vrchlabí.

Již proběhly besedy ve Dvoře Králové, České Skalici, Malých Svatoňovicích, Úpici, Novém hrádku a Polici nad Metují, v Pardubicích pro vzdělavatelský odbor České obce sokolské.

Objednávky poštou na dobírku:
Helena Rezková, Vlkov 114, 551 01 Jaroměř
HRezkova/zavinac/seznam.cz 
www.regiona.cz

FB stránka Nebylo jim souzeno žít

„Před rokem jsme začínaly bádat po osudech 20 popravených sokolů v rodinách, archivech, kronikách… Úplnou náhodou se nám dostal do ruky seznam ze sokolské kroniky v Krčíně a rázem jsme měly jmen popravených a umučených 120. Při dalším intenzivním hledání jsme nakonec zmapovaly neuvěřitelných cca 160 příběhů, při nichž ještě dnes mrazí,“ 


„Vážíme si toho, že nám otevřeli své rodinné archivy, v nichž uchovávají fotografie, dopisy psané před popravou… Dodnes vzpomínají na poslední chvíle se svými rodiči, kteří položili za naši svobodu to nejcennější, svoje životy. Mnozí z nich se i v pokročilém věku na křest knihy chystají a tak jistě dojde na dojemná setkání po mnoha desítkách let,“
podotýká Rezková.říká spoluautorka knihy Pavlína Špatenková. Jak dodává Helena Rezková, autorky si cení zejména toho, že se jim podařilo vyhledat a oslovit žijící děti a příbuzné popravených. 

Křtu se zúčastnili:

Antonín Burdych - Končiny u Červeného Kostelce, Jiřina Jarošová, dcera popraveného učitele Karla Ježka z Doubravice, Květa Stárková - dcera popraveného Jana Sedláčka z Opočna, Olga Castiellová Hostovská - dcera Egona Hostovského a vnučka popraveného Cyrila Ondráka z Opočna, Ing. Vladimír Vokatý se sestrou Hanou z Trutnova, děti popraveného Jaroslava Vokatého a Ing. Hynek Stihl, vnuk Antonína Stiehla, který zahynul v Osvětimi, také z Trutnova a někteří další žijící potomci umučených Sokolů. 

Do Hradce přijel i Ing. Miroslav Kroc, starosta obce Břasy na Rokycansku, kde Jiří Potůček žil a také PaedDr. Iva Matulková, která do knihy poskytla své několikaleté bádání po stopách narození Jiřího Potůčka v Itálii atd. 

Kniha vychází u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky.

Slovo Pavlíny Špatenkové

V roce 2017 se Antonín Burdych, který jako malý chlapec přišel o oba rodiče, prarodiče, tetu a strýce, nedaleko svého rodného domu dal znovu do vyprávění a vzpomínal, jak se s ním, tehdy osmiletým, a bratrem mohla v tragických červencových dnech 1942 rozloučit jako jediná jen jejich babička, která o pár dnů později skončila na popravišti stejně jako všichni jejich blízcí… Dala jim políbení a křížek na čelo a řekla jen: „Opatruj vás Pánbůh“. Tento silný zážitek byl posledním impulsem pro starostku župy Helenu Rezkovou a společně jsme se rozhodly vydat vzpomínky na popravené sokoly knižně. Začínaly jsme s první dvacítkou jmen.

Čím více jsme se nořily do tématu a setkávaly se s potomky zavražděných odbojářů, tím více jsme si uvědomovaly, že by si podobnou poctu zasloužily všechny sokolské oběti ze župy Podkrkonošské-Jiráskovy. V té době jsme netušily, kolik jich mohlo být. Zásluhu na jejich objevení má především Jiří Škoda ze Sokola Krčín, který našel v kronice unikátní seznam popravených a umučených sokolů naší župy. Ten sepsal hned po válce tehdejší starosta župy Hanuš Doležal. A nás čekal rok putování po rodinách a archivech, kdy jsme společně s Helenou objevovaly a sepisovaly silné příběhy statečných sokolů… Prožívaly jsme znovu silné příběhy rodin, které přišly o své otce, strýce a dědy. Zažily jsme mnoho krásných setkání.

Z původních dvou desítek příběhů jich tak máte před sebou více než 160. Sepsaly jsme je jako poctu našim sokolským sestrám a bratřím, kteří se konce 2. světové války nedožili. Byli ve velké většině muži - mladí, silní, tátové malých dětí, chtěli žít. Neváhali však položit život za vlast, za naši budoucnost a svobodu.

A my už jim můžeme slíbit jediné: „Nezapomeneme! Věrni zůstaneme!“

Foto ze slavnostního křtu: Jan Bartoš a Vítězslav Burdych
Videa: ZvičinaTV

Další články TJ Sokol Dvůr Králové

FOTOGALERIE - Ve čtvrtek proběhl v Hradci Králové křest knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové

Související články
Vzpomínka na válečné události před 77 lety
V Břasech si za účasti podkrkonošských Sokolů připomněli 100. výročí narození radisty výsadku Silver A Jiřího Potůčka Tolara
Ve Dvoře Králové odhalíme první Kameny Zmizelých (8. října 2019)
Ve čtvrtek 3. 10. se bude v trutnovské knihovně konat beseda nad knihou Nebylo jim souzeno žít s autorkami Helenou Rezkovou a Pavlínou Špatenkovou.
Beseda s autorkami knihy Nebylo jim souzeno žít Helenou Rezkovou a Pavlínou Špatenkovou
František Fiferna – zapomenutý odbojář z řad královédvorských hasičů
Vítězství v anketě Sokol roku patří také Pavlíně Špatenkové a Heleně Rezkové
Vaše komentáře
Abecední hrátky se zvířátky, 12.03.2019 15:31, Reagovat
Nová kniha Jaroslava Kratěny s ilustracemi Rudolfa Doulíka je v prodeji
v Knihkupectví U Veselých.

Přečteno 3722x