Vyhledej
TJ Sokol Dvůr Králové > Služby občanům > Lékaři

Města lákají lékaře, nenabízejí jen peníze

Redakce / 26.10.2023, Královédvorsko
Obce a města se přetahují o lékaře pomocí finančních pobídek. Kdo dá více, kdo dřív? Motivační nástroje však můžou být různé, nebo se kombinují. Některá města již dokonce pracují se zásadami, které jasně popisují motivační nástroje pro strategické profese města.


Ve Dvoře Králové se stále mediálně (na sociálních sítích) přetřásá případ zubařky, která od města dostala 2,5 milionu Kč na vybavení nové ordinace a která tento týden začala ordinovat a registrovat nové zájemce. Proto jsme se rozhodli tématu věnovat více prostoru a nejen místním vysvětlit, že podpora strategických zaměstnání v regionu či městech by měla být jednou z mnoha koncepcí města. Vždyť nemusí jít jen o lékaře, ale třeba i učitele, úřednické profese. Některá města dokonce mají již sepsané zásady, jak v takových případech postupovat a jaké nástroje použít. Mezi ně patří sousední Trutnov. 

Zoufalá situace, zoufalá řešení

„Obce jsou stále zoufalejší a pro zajištění péče o své občany neváhají vydat nemalé peníze. Bohužel vzhledem k absolutnímu nedostatku zubařů ochotných pracovat "na venkově" to často vede k tomu, že my získáme, ale jinému sebereme. Řešení existuje, jmenuje se "výchova vlastních kádrů", ale to je běh na dlouhou trať," popisuje situaci na "trhu s lékaři" MUDr. Jan Prouza, zubní lékař v soukromé ordinaci ve Dvoře Králové a člen zdravotní komise města. 

"Zastupitelka (DKoalice) Linda Harwot zveřejnila fiktivní příběh o tom, že bez podpory města by zubařka letos na jaře odešla jinam, pravděpodobně do Hradce Králové. Netušila, že popsala realitu, která se právě děje, týká se naší firmy a dokonce i ta odhadovaná částka sedí. Naštěstí ta jiná obec je jen přes les, takže v ORP Královédvorsko kolegyně zůstává,“ reagoval MUDr. Jan Prouza na sociálních sítích na článek, kde paní Harwot obhajovala svůj souhlas s finanční podporu zubařky. Zároveň potvrdil, že se ve Dvoře Králové připravuje motivační stipendijní program, který by byl dlouhodobý, a také následný dotační program pro budoucí zapracování lékařů. Komise se již v dubnu - poté, co zastupitelé schválili dar zubařce ve výši 2,5 mil. Kč - shodla, že je nutné nastavit jasná, transparentní pravidla pro podporu získávání nových lékařů. 

V Žacléři město nabízí byt a 500.000 Kč na vybavení

Jeden ze dvou praktiků v Žacléři končí na konci listopadu a nastává situace, kdy stovky pacientů budou muset hledat jiného. Město Žacléř se rozhodlo problém řešit společně s okolními obcemi, kterých se to také týká. Stávající ordinaci rekonstruovali, lékaři nabízí byt a peníze na vybavení prostor. Bude to stačit? Město však bojuje i o obyvatele. Nabízí od 1. října 5.000 Kč za každé narozené dítě s trvalým pobytem v Žacléři. Město má také grantový program na podporu talentovaných dětí. 

Zásady podpory strategických profesí v Trutnově

V Trutnově v červnu 2023 zastupitelstvo přijalo Zásady podpory získávání strategických profesí pro město Trutnov a jeho organizace. 
Tento dokument obsahuje různé formy pomoci: podpora bydlení, podpora v provozování činnosti a převzetí závazku. Město zahájilo jednání hned s několika lékaři, u dvou využilo třetí vyjmenovaný nástroj a chystá se s nimi podepsat smlouvu. Město tak získá dva praktické lékaře, kteří nastoupí do Trutnova od poloviny roku 2024.„Převezmeme jejich závazek vůči zaměstnavateli, v tomto případě Armádě ČR, současně budou fungovat v našich ordinacích, které právě pro vedení lékařské činnosti rekonstruujeme. Na oplátku se lékaři smluvně zaváží provozovat tyto ordinace na dobu minimálně 12 let, a to alespoň 200 dní v roce,“ dodává trutnovský starosta. 
„Máme informace, že momentálně je bez registrujícího praktického lékaře přibližně 2,5 tisíce Trutnováků. Toto číslo chceme podstatně snížit. Věříme, že díky nástrojům, které máme nyní k dispozici, se postupem času podaří nalákat další nové lékaře. Naším cílem je vytvořit strukturu ordinací napříč městem, tedy i v Poříčí a v Horním Starém Městě,“ popsal iniciativu města Michal Rosa, starosta města Trutnova.
Další způsob, jak chce trutnovská radnice získat nové lékaře, je podpora rezidenčních míst. To znamená, že stávající praktičtí lékaři vychovají ve svých ordinacích nové praktické lékaře formou rezidence. Lékařů v předdůchodovém věku působí totiž na Trutnovsku hodně a tímto krokem chce vedení města zajistit, že si vychovají nástupce. To vše se bude dít za finanční podpory Nadačního fondu Oblastní nemocnice Trutnov, a. s., který město zřídilo. Podpořeny budou obě strany, a to v předpokládané výši 100.000 Kč pro rezidenta a 80.000 Kč pro zaučujícího lékaře.

Další zdroje podpory

Ministerstvo podporuje nové lékaře pomocí dotačních programů - třeba na podporu zubních lékařů v oblastech s omezenou dostupností zdravotních služeb, existuje i dotační program pro lékařská i nelékařská povolání na rezidenční místa. Kraje mají pro své nemocnice v rukávu stipendia pro studenty a náborové příspěvky nejen pro absolventy. 

Tou nejlepší zprávou je však otevření nového oboru Zubní lékařství na Ostravské univerzitě, která požádala o  akreditaci na jaře letošního roku. Stává se tak další vysokou školou, kde lze studovat stomatologii. Přijmout tak měli ještě nyní v říjnu 20 zájemců. Například na denní studium Zubního lékařství se letos v Olomouci dostalo 83 studentů z 1378 přihlášených. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: weby města Žacléř, Trutnov, Dvůr Králové, Hejnice, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ostravská univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci


Související články
Ze Dvora odchází další zubař
Majitelka nové zubní ordinace ve Dvoře Králové zažívá na sociálních sítích lynč
Zubaři na venkově v souvislostech očima venkovského zubaře
Dětská pohotovost v nemocnici ve Dvoře Králové končí
Vaše komentáře

Přečteno 642x