Vyhledej
TJ Sokol Dvůr Králové > Historie

Křest knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové

Redakce / 9.10.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ, sokol.kralovedvorsko.cz
Autorky ze Dvora Králové a Vlkova u Jaroměře chtějí vydáním knihy o osudech popravených a umučených sokolů splatit po více než 70 letech dluh těmto hrdinům, kteří tak již nebudou odsouzeni podruhé: k zapomnění. V knize popisují sokolský odboj a pohnuté osudy 160 sokolů a sokolek, členů Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy a částečně i Sokolské župy Orlické (tj. oblast Trutnovska, Náchodska, Rychnovska, Královéhradecka a částečně i Orlickoústecka) vězněných a popravených nebo umučených během 2. světové války.

FOTOGALERIE - Pozvánka na křest knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Pavlíny Špatenkové a Heleny Rezkové

Impulsem pro sepsání knihy byly události na Končinách u Červeného Kostelce, kde v roce 1942 rodina Burdychových ukrývala radistu Jiřího Potůčka, posledního žijícího z výsadku Silver A. Hned po jeho vyzrazení bylo popraveno v Pardubicích na Zámečku 17 členů sokolské odbojové skupiny S 21 B, ale ani to nebyl počet konečný, sokolské životy vyhasínaly dál.

Křest knihy

Představení knihy „Nebylo jim souzeno žít“ autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové se uskuteční v pátek 12. října 2018 od 17 hod. v Knihovně města Hradce Králové ve Wonkově ulici. 

„Před rokem jsme začínaly bádat po osudech 20 popravených sokolů v rodinách, archivech, kronikách… Úplnou náhodou se nám dostal do ruky seznam ze sokolské kroniky v Krčíně a rázem jsme měly jmen popravených a umučených 120. Při dalším intenzivním hledání jsme nakonec zmapovaly neuvěřitelných cca 160 příběhů, při nichž ještě dnes mrazí,“ 

Sokolové z KrálovédvorskaV knize je věnován velký prostor také královédvorským, lipnickým, třemešenským a třebihošťským sokolům, kteří byli zapojeni do odboje a mnoho jich zaplatilo za svou protinacistickou činnost životem. Nejsou tam jen medailonky padlých a umučených, ale i těch, kteří bojovali na západní frontě, nebo těch, kteří prošli peklem nacistických koncentráků a vrátili se.

říká spoluautorka knihy Pavlína Špatenková. Jak dodává Helena Rezková, autorky si cení zejména toho, že se jim podařilo vyhledat a oslovit žijící děti a příbuzné popravených. 

„Vážíme si toho, že nám otevřeli své rodinné archivy, v nichž uchovávají fotografie, dopisy psané před popravou… Dodnes vzpomínají na poslední chvíle se svými rodiči, kteří položili za naši svobodu to nejcennější, svoje životy. Mnozí z nich se i v pokročilém věku na křest knihy chystají a tak jistě dojde na dojemná setkání po mnoha desítkách let,“ podotýká Rezková.

Účast na křtu knihy již přislíbili:

Antonín Burdych - Končiny u Červeného Kostelce, Jiřina Jarošová, dcera popraveného učitele Karla Ježka z Doubravice, Věnek Baudyš - syn popravené Zdeňky Satranové z Bohdašína u Červeného Kostelce, Květa Stárková - dcera popraveného Jana Sedláčka z Opočna, Olga Castiellová Hostovská - dcera Egona Hostovského a vnučka popraveného Cyrila Ondráka z Opočna a někteří další žijící potomci umučených Sokolů.

Do Hradce přijede Ing. Miroslav Kroc, starosta obce Břasy na Rokycansku, kde Jiří Potůček žil. Účast přislíbila také PaedDr. Iva Matulková, která do knihy poskytla své několikaleté bádání po stopách narození Jiřího Potůčka v Itálii atd.

Kniha vychází u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky.

Slovo Pavlíny Špatenkové

V roce 2017 se Antonín Burdych, který jako malý chlapec přišel o oba rodiče, prarodiče, tetu a strýce, nedaleko svého rodného domu dal znovu do vyprávění a vzpomínal, jak se s ním, tehdy osmiletým, a bratrem mohla v tragických červencových dnech 1942 rozloučit jako jediná jen jejich babička, která o pár dnů později skončila na popravišti stejně jako všichni jejich blízcí… Dala jim políbení a křížek na čelo a řekla jen: „Opatruj vás Pánbůh“. Tento silný zážitek byl posledním impulsem pro starostku župy Helenu Rezkovou a společně jsme se rozhodly vydat vzpomínky na popravené sokoly knižně. Začínaly jsme s první dvacítkou jmen.

Čím více jsme se nořily do tématu a setkávaly se s potomky zavražděných odbojářů, tím více jsme si uvědomovaly, že by si podobnou poctu zasloužily všechny sokolské oběti ze župy Podkrkonošské-Jiráskovy. V té době jsme netušily, kolik jich mohlo být. Zásluhu na jejich objevení má především Jiří Škoda ze Sokola Krčín, který našel v kronice unikátní seznam popravených a umučených sokolů naší župy. Ten sepsal hned po válce tehdejší starosta župy Hanuš Doležal. A nás čekal rok putování po rodinách a archivech, kdy jsme společně s Helenou objevovaly a sepisovaly silné příběhy statečných sokolů… Prožívaly jsme znovu silné příběhy rodin, které přišly o své otce, strýce a dědy. Zažily jsme mnoho krásných setkání.

Z původních dvou desítek příběhů jich tak máte před sebou více než 160. Sepsaly jsme je jako poctu našim sokolským sestrám a bratřím, kteří se konce 2. světové války nedožili. Byli ve velké většině muži - mladí, silní, tátové malých dětí, chtěli žít. Neváhali však položit život za vlast, za naši budoucnost a svobodu.

A my už jim můžeme slíbit jediné: „Nezapomeneme! Věrni zůstaneme!“

Autor fotografií: Vítězslav Burdych

Další články TJ Sokol Dvůr Králové

Související články
Karolína Grohová o Pavlíně Špatenkové - letošní laureátce Ceny města Dvůr Králové nad Labem
Pavlína Špatenková: "Chci projevit úctu a zachovat vzpomínky. Pro budoucí generace už bude Protektorát neuvěřitelný"
V pátek 12. října proběhl v Hradci Králové křest knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové
Ve čtvrtek 3. 10. se bude v trutnovské knihovně konat beseda nad knihou Nebylo jim souzeno žít s autorkami Helenou Rezkovou a Pavlínou Špatenkovou.
Beseda s autorkami knihy Nebylo jim souzeno žít Helenou Rezkovou a Pavlínou Špatenkovou
František Fiferna – zapomenutý odbojář z řad královédvorských hasičů
Vítězství v anketě Sokol roku patří také Pavlíně Špatenkové a Heleně Rezkové
Vaše komentáře

Přečteno 1956x