Vyhledej
TJ Sokol Dvůr Králové > Historie > osobnosti

Žofie Bavorská a Filip Pýcha

Redakce, J. H. / 25.03.2015, Dvůr Králové nad Labem
Náplava - to je terminus technikus pro lidi, kteří se někam přistěhují a už za pár měsíců toho o svém novém bydlišti vědí víc, než kdokoliv místní. Filip Pýcha je právě taková náplava. Absolutní nováček, člověk nezatížený místními vztahy, křivdami z dětství, naučenými rituály. Filip Pýcha je náplava hodně viditelná, akční a multifunkční!

Hraje a zpívá dospělým i dětem, pomáhá jiné "supernáplavě" Nancy Engelen s akcemi v Lázních pod Zvičinou, hraje divadlo, účastní se kulturní komise města, stále něco vymýšlí a organizuje! Pro mne je však nejzajímavějším jeho počinem pátrání v hluboké historii našeho města! Přehrabování se v kronikách, archivech a hledání souvislostí tam, kde by to nikoho nenapadlo.

Filip šel tak daleko, že o tom svém pátrání dokonce vytvořil speciální stránky, které je radost číst a prohlížet. Na historii se nekouká očima nudného profesora, ale hledá tam zajímavosti a perličky atraktivní i pro čtenáře, kterého jinak dějiny takřka nezajímají! Podívejte se tedy jak Žofie Bavorská k městu přišla, jak se hrají vrchcáby, či co posílali dvorští měšťané na královskou tabuli! Určitě vás to bude bavit! To vám zaručuji.

A Královédvorsko má tu čest být mediálním partnerem tohoto úžasného projektu!. Samozřejmě vás budeme informovat o každém novém kousku, který se zde objeví!

Tedy do toho :-) začněte třeba tím, že si přečtete, kdo to byla ta paní "králová" po které naše město (ne)nese jméno - Žofie Bavorská: http://zofie-dvur.345.cz/index.php?name=zofie-bavorska.txt

Související články
Pochoutka ze Dvora na královském stole
Otto Gutfreund - letos uplyne 90 roků od tragického úmrtí jednoho z nejslavnějších rodáků
V pátek 2. února si připomínáme úmrtí JUDr. Františka Pařeza - významné osobnosti Dvora Králové nad Labem. Zahynul v Osvětimi
Celých dlouhých 40 let trvalo, než byl muži akceptován ženský Sokol a 50 let, než byl ženám umožněn vstup do předsednictva Sokola!
Vaše komentáře

Přečteno 285x