Vyhledej
TJ Sokol Dvůr Králové > Historie > osobnosti

Letec RAF Jan Žerovnický má v Jaroměři svůj Kámen zmizelého

Redakce / 11.10.2021
V pátek 8. října 2021 byl před gymnáziem v Jaroměři odhalen Kámen zmizelého letci Janu Žerovnickému.

FOTOGALERIE - Letec RAF Jan Žerovnický má v Jaroměři svůj kámen zmizelého

Jan Žerovnický


Jan Žerovnický se narodil 15. května 1913 v Hradci Králové. Ferdinandovi a Marii Žerovnickým. Později byl otec přeložen do Jaroměře, kde pracoval u Československé státní dráhy, a rodina se přestěhovala. V Jaroměři prožíval J. Žerovnický, všestranný sportovec, člen Sokola Jaroměř své dětství a mládí. Pět tříd obecné školy absolvoval v Horkách u Staré Paky, sedm tříd reálného gymnázia v Jaroměři. Maturitu složil 17. června 1931. 

Již 1. října 1931 nastoupil k výkonu vojenské prezenční služby k Pěšímu pluku 22 do Jičína. Absolvoval školu důstojníků pěchoty v záloze u 4. divize v Jaroměři. Už jako četař aspirant byl přemístěn 16. srpna 1932 do Vojenské akademie v hranicích. Byl vyřazen 1. července 1934 jako poručík pěchoty. Absolvoval aplikační kurz pro letounové pozorovatele zbraní u Vojenského učiliště v Prostějově, který ukončil 31. července 1935. 12. srpna 1935 přeřazen k Leteckému pluku 1 ke 4. letce do Chebu ve funkci pozorovatele letce. Absolvoval pilotní a stíhací výcvik. Jeho pluk byl přemístěn do Hradce Králové. 1. května 1938 byl jmenován pilotem letcem.

Po Mnichově byl pluk přesunut na Slovensko do Košic a Užhorodu, kde měl za úkol chránit hranice s Maďarskem. Po německé okupaci byl Žerovnický propuštěn v důsledku likvidace československé branné moci. 26. července 1939 překročil hranice do Polska a 5. srpna se přihlásil u československé vojenské skupiny v Krakově. Byl zařazen do transportu, který vyplul 17. srpna z Gdyně a 21. srpna doplul do Calais ve Francii.

Vojáci čekali na vyřízení žádosti o vstup do Cizinecké legie. Po vypuknutí války byl 11. září 1939 přidělen k výcvikovému středisku v Chartres. Absolvoval základní a pokračovací výcvik na francouzských letounech. Zapojil se do bojů o Francii. Sestřelil jeden nepřátelský letoun a byl také sám nad Belgií sestřelen. Čtyři měsíce prožil na okupovaném území. Díky podpoře místních obyvatel se mu podařilo dostat se s falešnými doklady zpět do Francie.

V září 1940 se pokusili někteří českoslovenští vojáci, mezi nimi i J. Žerovnický, dostat k Cizinecké legii. V Alžíru byli zatčeni a přesunuti do vojenského pracovního tábora. Odtud utekli za pomoci Čechů žijících v Alžíru. Zakoupili rybářskou loď a tou se přepravili do Gibraltaru. Akce byla prozrazena a ti, kteří nestihli lodí odjet, byli odsouzeni k několikaletému vězení. J. Žerovnický a další, kterým se uprchnout podařilo, byli odsouzeni k trestu smrti v nepřítomnosti. Z Gibraltaru odcestovali 12. července 1941 lodí do Glasgow. 

Žerovnický byl 17. července 1941 přijat do RAF a 25. července byl vyznamenán Československým válečným křížem 1939 in natura a 25. října byl povýšen na kapitána letectva.

Jan Žerovnický zahynul 7. ledna 1942 při cvičném souboji. Je pohřben na hřbitově St. Mattew v Sutton Bridge. 
Jeho otec byl od roku 1942 internován ve Svatobořicích v akci E (emigranti). 
29. května 1991 byl J. Žerovnický povýšen do hodnosti plukovníka in memoriam.

Janu Žerovnickému byla kromě Československého válečného kříže 1939 udělena Československá pamětní medaile francouzský válečný kříž. K 1. červnu 1991 byl mimořádně povýšen do hodnosti plukovníka in memoriam.

Pavlína Špatenková

Reportáž z odhalování Kamenů zmizelých:

Související články
Ve Dvoře Králové odhalíme první Kameny Zmizelých (8. října 2019)
Sokolové si 8. října připomněli nejtemnější den své historie a odhalili kameny zmizelých. Akce se zúčastnil i pilot Martin Šonka
Sokolové si 8. října připomněli nejtemnější den své historie a odhalili kameny zmizelých. Akce se zúčastnil i pilot Martin Šonka
V České Skalici byly odhaleny Kameny zmizelých hned dvěma učitelům
Bratrům Josefovi a Pavlu Sochorovým byly před gymnáziem odhaleny Kameny zmizelých
Vaše komentáře

Přečteno 1030x