Vyhledej
TJ Sokol Dvůr Králové > Historie > osobnosti

Dědečka akrobatického pilota Martina Šonky popravili nacisté.

Redakce / 10.10.2020
V následujících dnech si postupně představíme osobnosti, jimž byly ve čtvrtek 8. října odhaleny Kameny zmizelých. Jako prvního představujeme pana Josefa Šonku, jehož syn Josef Šonka a vnuk akrobatický pilot Martin Šonka se vzpomínky osobně zúčastnili.

FOTOGALERIE - Dědečka akrobatického pilota Martina Šonky popravili nacisté

Člen Sokola Josef Šonka se narodil 3. června 1895 ve Smolči u Bechyně. Za 1. světové války bojoval v Černé hoře a Albánii. Byl bankovním úředníkem. Pracoval v Československé průmyslové bance, později v České průmyslové bance. 

Svoji budoucí manželku Boženu poznal na Šumavě. Byla to velká sokolka, pocházela z Rokycan. J. Šonka byl přeložen do Dvora Králové, kam za ním v roce 1933 přišla i jeho žena. Josef Šonka byl myslivec a měl zálibu ve sbírání zbraní. A právě jeho příslušnost k Sokolu a držení zbraní se mu stalo za heydrichiády osudným. Byl zatčen 9. června 1942 a 15. června 1942 popraven v Pardubicích na Zámečku.

Manželka Božena s osmiletým synem Josefem se v roce 1942 přestěhovali k babičce do Rokycan, kde žili až do konce války. Po osvobození se vrátili zpátky do Dvora Králové. 

Dne 8. října 2020 byl Josefu Šonkovi odhalen Kámen zmizelého. Podívejte se na videorepotáž

Související články
Martin Šonka je Mistrem světa v letecké akrobacii série Red Bull Air Race - Gratulujeme!
Ve Dvoře Králové odhalíme první Kameny Zmizelých (8. října 2019)
Sokolové si 8. října připomněli nejtemnější den své historie a odhalili kameny zmizelých. Akce se zúčastnil i pilot Martin Šonka
Sokolové si 8. října připomněli nejtemnější den své historie a odhalili kameny zmizelých. Akce se zúčastnil i pilot Martin Šonka
Vaše komentáře

Přečteno 1423x