Vyhledej
TJ Sokol Dvůr Králové > Historie

Oslavy 30. výročí Sametové revoluce ve Dvoře Králové ve videu a fotografiích

Redakce / 17.11.2020, Aktualizováno , Dvůr Králové nad Labem
PŘIPOMEŇTE SI LOŇSKÉ OSLAVY VÝROČÍ V neděli 17. listopadu proběhly ve Dvoře Králové hned dvě vzpomínkové akce týkající se 30 let staré události - Sametové revoluce. Podívejte se na fotky z těchto oslav.


O sametové revoluci se hovořilo i na vernisáži výstavy na Staré radnici. Za pozornost stojí zejména slova Vasila Bibena ke konci reportáže/pozvánky:Na náměstí Odboje pozvalo na 15:30 hod. občany vedení města, aby společně s místními skauty a sokoly vzpomněli kulaté 30. výročí. O významu listopadových událostí mluvil před přítomnými starosta Jan Jarolím. Josef Langfelner junior za Skauty velmi jasně a přehledně připomněl sled událostí 17. listopadu roku 1939 a poté i o 50 let později s důrazem na Dvůr Králové n. L. Zmínil lidi, kteří se zde zasloužili o to, aby se i Dvůr přidal k demostracím ale i ty, kteří jim i tehdy, s odcházející komunistickou stranou v zádech, vyhrožovali perzekucemi. Pavlína Špatenková za dvorský Sokol vyzdvihla porevoluční úsilí bratrů a sester, kteří věnovali sůvj čas a energii tomu, aby se Sokol stal opět po více než 40 letech plně fungující komunitou.

O hodinu později začalo na hlavním dvorském náměstí TGM setkání lidí, kteří si přišli vyslechnout pamětníky i současné mladé politiky a také skvělý hudební doprovod v podobě seskupení místní zpěvačky Paya May. Tuto akci pořádala místní ODS spolu s DKoalicí. Vasil Biben, tehdejší učitel na dvorském gymnáziu a spoluorganizátor listopadových demonstrací, spolu s Janem Bémem zdůraznili význam akce Milion chvilek a uvedli důvody, proč tato akce stále pokračuje ve svých aktivitách. Na ně navázali se svými projevy organizátoři místních akcí včetně autobusu vypraveného na Letnou, ale také manželky organizátorů listopadových demonstrací, jejichž očima vypadala sametová revoluce zase trochu jinak. 

Po více než hodině byla akce, které se účastnilo přes 200 lidí, ukončena citátem: "Národkterý zapomněl svoji minulost, je odsouzen ji prožívat znovu". 

Právě tyto vzpomínkové akce s živými vstupy pamětníků tomu, doufejme, zabrání.

Kateřina Sekyrková

Foto: Jan Holan

FOTOGALERIE - Oslavy 30. výročí Sametové revoluce obrazem

Související články
Co znamená 17. listopad pro Sokol Dvůr Králové!
Vaše komentáře

Přečteno 2088x