Vyhledej
TJ Sokol Dvůr Králové > Co se děje > tábory

Tábor Ježkov se letos převleče do hávu světové kolébky filmů Hollywoodu

Redakce / 13.05.2020, Dvůr Králové nad Labem, sokol.kralovedvorsko.cz
Toužili jste se někdy přesunout do příběhů amerických trháků? Dětem se tohle přání může splnit. Tábor Ježkov se od 18. do 31. července přemění ve filmovou kolébku Hollywood. Každý den se všichni účastníci tábora probudí do jiného filmu, dozvědí se, co takové natáčení filmu obnáší, a nakonec si to i vyzkouší.

FOTOGALERIE - Tábor Ježkov se letos převleče do hávu světové kolébky filmů Hollywoodu

Tábořiště se nachází v lese mezi obcemi Doubravice a Zábřezí, kde má dětský tábor pod záštitou TJ Sokol Dvůr Králové dlouhou tradici. Organizátoři věří, že tato tradice nebude přerušena ani letos, a dál chystají pro děti pestrý program. „Děti se seznámí se světem filmu takříkajíc z obou stran kamery,“ doplňuje s nadšením hlavní vedoucí tábora Jiří Hotový, který jako hlavní vedoucí jezdí na tábor už 22 let. 

Jako první mě zaujalo jméno vašeho tábora – Ježkov. Jak vzniklo?

Jméno Ježkov je připomínkou zakladatele našeho tábořiště. Byl jím Karel Ježek, člen Sokola a řídící učitel v nedaleké Doubravici. Byl to on, kdo v době první republiky založil tradici letních táborů na tomto místě. Později se zasadil i o stavbu zděné budovy, která dodnes slouží jako hlavní základna.

Tábor Ježkov má tedy velmi dlouhou tradici…

Letos připravujeme již 28. ročník tábora v jeho obnovené podobě. Z pochopitelných důvodů byla tradice na mnoho let předtím přerušena, ale již krátce po listopadu 1989 byly letní tábory na Ježkové obnoveny. Sokolský tábor Ježkov je tak tradičním táborem po všech směrech. Děti zde najdou vše, co si pod pojmem letní tábor většina z nás představí. Spaní ve stanu, jídlo v ešusu, táboráky, noční hlídky, a především hry a další aktivity v lese a u vody.

Jak to vypadá s táborem v momentální nejisté situaci? Nemáte strach, že se tradice přeruší?

Všichni pevně věříme, že se tábor uskuteční. Samozřejmě sledujeme celkovou situaci i informace příslušných státních orgánů. Vzhledem k současnému postupnému uvolňování opatření doufáme, že i prázdninové tábory nakonec budou povoleny. Veškeré přípravy na tábor proto běží dál, po předchozí nejistotě nyní možná ještě o to intenzivněji.

Co je hlavní náplní na vašich táborech?

Hlavní je etapová hra, a v jejím duchu se pak celý tábor nese. Díky tomu je každý ročník úplně jiný. Děti se přenesou kamkoli, kam až fantazie sahá. Kdybych vybral z nedávných ročníků, tak by to bylo do minulosti s Vikingy, do budoucnosti skrz Hvězdnou bránu, mezi rytíře a draky ve Hře o trůny nebo do světa kouzel s Harrym Potterem. V letošním roce se dokonce vypravíme do samotné továrny na sny, kde je každá fantazie skutečností, do Hollywoodu a světa filmu.

Děláte s dětmi i další aktivity nebo se celých čtrnáct dní věnujete jen etapové hře?

Etapová hra je sice důležitou náplní, rozhodně ne však jedinou. Součástí každého tábora je i výlet, podle počasí se chodíme koupat do nedalekého Zábřezí. A hrajeme i hry, které nejsou součástí etapovky. Kromě zábavy se však snažíme předávat dětem i znalosti. Namátkou bych jmenoval navigaci v terénu a práci s mapou, základy práce s nožem, pilou a sekerou, znalosti o přírodě kolem nás a další. Pro mnoho dětí je velkou zkušeností i to, když mají sami rozdělat oheň nebo přespat pod širákem.

Zmínil jste, že letos se děti přenesou do Hollywoodu… Co je přesně čeká?

Společně se přeneseme do scén mnoha známých filmů, potkáme jejich hrdiny a zažijeme různá filmová dobrodružství. Zároveň se ale děti dozvědí o náplni práce různých filmových profesí, a pak si je samy vyzkouší. Stanou se tak režiséry, kameramany a samozřejmě herci a herečkami. A kdo ví, třeba jejich výtvor ocení i sama Filmová akademie.

Kolik dětí s vámi jezdí na tábor?

Z důvodu kapacity tábořiště, i vzhledem k dělení dětí na stejně početné skupiny, s námi na tábor jezdí 48 dětí. Věkově jsou to žáci základní školy. Nejmladší děti jsou po první třídě, nejstarší po deváté. Pokud s námi chtějí jet na tábor i po tomto věku, mají možnost v pozici instruktorů. To jsou už pomocníci vedoucích.

Jak děti rozdělujete do skupinek? Máte oddíly podle věku?

Na etapovou hru jsou děti rozdělené do šesti družstev, která proti sobě soutěží. Aby byly týmy co nejvíc vyrovnané jsou smíšené, jak podle věku, tak podle zastoupení chlapců a dívek. Každé družstvo má své označení podle zaměření etapové hry barvou či jménem. Aby se však děti lépe poznaly navzájem, často je na další aktivity dělíme do jiných skupin, třeba právě podle věku nebo podle náhodného losu.

A co lidé, kteří se o děti starají?

V současné době máme třináct vedoucích. Všichni se tábora na Ježkově účastní již řadu let a mají tedy mnoho zkušeností. Většina z nich na Ježkov jezdila už jako děti a postupně se vypracovala až do pozice vedoucích. Znají tak fungování tábora z obou stran, jako účastníci i jako vedoucí.

Jak dlouho trvá jeden takový tábor připravit?

Prvotní nápady na nový ročník tábora začínáme shromažďovat a probírat již brzy na podzim. Kolem přelomu roku tak už máme hlavní obrysy tábora a začínáme s detailní přípravou. Protože téma tábora každý rok měníme, je potřeba začínat s dostatečným předstihem, abychom stihli vše sehnat, vyrobit a připravit.

Máte ještě volná místa pro letošní tábor v Hollywoodu?

Velká skupina dětí, které s námi pravidelně mnoho let jezdily, loňským rokem překročila horní věkovou hranici pro účastníky. Díky tomu se nám na táboře uvolnilo několik míst, která bychom rádi zaplnily novými dětmi. Sháníme proto další děti, které mají rády svět filmu a fantazie, nevadí jim pohyb na čerstvém vzduchu a jsou v patřičném věku. Stále je otevřená možnost přihlašování. 

Na další informace se rodiče mohou ptát na čísle 603 481 140 nebo na e-mailu taborjezkov@gmail.com. Najdete nás také na Facebooku nebo Instagramu.


Barbora Ficbauerová
TJ Sokol Dvůr Králové 

Další články TJ Sokol Dvůr Králové

 
Vaše komentáře

Přečteno 980x