Vyhledej
TJ Sokol Dvůr Králové > Co se děje > společenské akce

Sokolská stráž ze Dvora Králové na inauguraci prezidenta v Praze

Redakce, / 14.03.2023, Dvůr Králové nad Labem, sokol.kralovedvorsko.cz
Čtyři členové naší sokolské jednoty se 9. března zúčastnili prezidentské inaugurace. Matouš Hojný, Matěj Poličanský, Nikolas Erben a Ondřej Schreiber tak znovu využili svých zkušeností, které získali na výcviku u Hradní stráže.

FOTOGALERIE - Královédvorská stopa při inauguraci prezidenta v Praze

Sokolové střežili Pražský hrad během zakládání československého státu, protože ještě neexistovala Hradní stráž. 
V současnosti se Sokolská stráž věnuje hlavně slavnostním a pietním aktům. Každý rok je také několik výcviků pro krojované sokoly. V naší jednotě mámě celkem pět vycvičených mužů a jednu ženu. Pravidelně se v krojích účastní aktů všeho druhu, tato akce však svojí velikostí vyčnívala. 

„Cesta na Pražský hrad byla dlouhá a náročná, ale vyplatila se. Důstojně stát po boku více jak šedesáti bratrů a sester, zastupovat své župy a vítat nového prezidenta je opravdu něco jedinečného,“ řekl Matěj Poličanský.

Sokolové vzdali hold Petru Pavlovi na Hradčanském náměstí, když pokládal květiny k soše prvního prezidenta ČSR, Tomáše Garrigue Masaryka, a někteří z nich si s ním dokonce podali ruku. 

„Pro mě to znamenalo hlavně obrovskou čest. Že budu reprezentovat Sokol na akci, jako prezidentská inaugurace, bych si dva roky zpátky nedovedl vůbec představit. Jsem opravdu rád, že se nám takováto možnost naskytla. Když jsme šli průvod Prahou na sletu v roce 2018, tak jsem to ještě nevnímal tak moc. Když si ale uvědomím, že teď nás bylo 60, i když šlo v podstatě o „hodinu stání“, tak se hodně těším na průvod Prahou příští rok. V čele by měla pochodovat velká jednotka krojovaných. Rozhodně nás bude víc než 60 a těším se na atmosféru, která bude určitě velkolepá.“ dodal Matouš Hojný, jeden z členů naší jednoty a Sokolské stráže. 
Po skončení celého aktu se vyfotili před branou Titánů a vydali pochodem zpět do Tyršova domu. 

Příští rok se ale uskuteční další významná akce: všesokolský slet s pořadovým číslem XVII. se bude konat v Praze od 30. června do 5. července. Jako vždy bude jeho součástí pochod Prahou, kterého budou krojovaní sokolové součástí a rozhodně jich bude více než 60. 
Pokud se chcete účastnit nacvičování skladeb, informujte se se u cvičitelů v Sokole.

Matouš Hojný
člen Sokolské stráže

Foto: Filip Bejr

Další články TJ Sokol Dvůr Králové

 
Vaše komentáře

Přečteno 963x